Exodus. Saga wołyńska. Tom 3

Historia mordu na Wołyniu opisana z niezwykłej perspektywy

Mord, który dokonali na Wołyniu Ukraińcy z UPA rzuca się cieniem na relacje polsko-ukraińskie i pomimo, że ostatnie wydarzenia pokazały, że jesteśmy wspaniałymi, bratnimi sobie narodami, mimo wszystko, tamte wydarzenia stanowią bolesną drzazgę, która powoduje, że wiele osób do dziś odnosi się z rezerwą do osób pochodzenia ukraińskiego. Piękną historię na kanwie tamtych strasznych wydarzeń opisała w swojej powieści zatytułowanej “Exodus. Saga wołyńska. Tom 3 -seria książek‘ Joanna Jax.

Krótki zarys fabuły

Bohaterowie znani z poprzednich tomów powieści, którzy ocaleli z wojennej zawieruchy, postanawiają ułożyć sobie życie od nowa. Marta wraz rodziną udaje się do Lwowa, z kolei Nadia przeprowadza się do krewnych, którzy mieszkają niedaleko Łucka. Natomiast Andrzej wraz z Marcelem podejmują decyzję, że wesprą oddziały, które stawiają opór rozszalałym z agresji Ukraińcom z UPA w wielu miejscach Wołynia. Wissarion poprzysięga sobie, że znajdzie człowieka odpowiedzialnego za zniszczenie jego życia.

Jednocześnie Armia Czerwona wkracza do Polski i wypiera z niej Niemców, a Armia Krajowa szykuje powoli akcję o kryptonimie “Burza”. Wielu osobom nie podoba się sojusz z Rosjanami i liczą na pomoc naszych zachodnich sąsiadów. Okazuje się jednak, że zwycięstwo Polski II wojnie światowej jest jednocześnie jej klęską.

Niezwykła opowieść dla miłośników historii

Ta niezwykła powieść osadzona w tak strasznych dla naszego narodu realiach historycznych jest gratką dla każdego miłośnika historii. Autorka z bardzo dużą troską o detale odmalowuje świat przedstawiony w swojej powieści. Zarazem porusza bardzo delikatne aspekty historii polsko-ukraińskiej, lecz stara się przy tym nie oceniać postaw. Opisuje tylko to, co niezbędne jest jej do poruszenia fabuły do przodu. Nie rozgrzesza, nie neguje. Zachowuje odpowiedni dystans do opisanych w swojej powieści wydarzeń. Sprawia, że czytelnik nie staje po jednej ze stron konfliktu, a wydarzenia historyczne są jedynie tłem opowiadanej historii.