Exodus. Saga wołyńska. Tom 3

Wołyń – niezagojona rana

Trzeci tom cyklu powieściowego Joanny Jax zatytułowany “Exodus. Saga wołyńska. Tom 3” dotyka bardzo delikatnej tematyki, jaką niewątpliwie są mordy dokonane na Polakach przez Ukraińców na Wołyniu. Jest to niezabliźniona rana, która do dzisiaj bywa rozdrapywana przez wielu ludzi. Jak Joanna Jax wybrnęła z opisania tak trudnej tematyki? Przekonajcie się czytając powieść.

Bohaterowie w wirze wojny

Bohaterowie, którzy znani są czytelników z poprzednich tomów cyklu starają się ułożyć sobie na nowo życie po przetrwaniu wojennej zawieruchy. Marta wraz z całą rodziną udaje się do Lwowa, natomiast Nadia postanawia skierować się do rodziny Zinowjewów, która mieszka w okolicach Łucka. Z kolei Andrzej oraz Marcel podejmują decyzję o wsparciu tworzących się w wielu rejonach Wołynia oddziałów samoobrony, które mają ochronić tamtejszą ludność przez rozszalałymi z gniewu Ukraińcami z UPA. Wissarion poprzysięga zaś sobie, że znajdzie człowieka, który zniszczył mu życie.

Armia Czerwona wkracza do Polski i wypędza z niej żołnierzy niemieckich na zachód. Z kolei Armia Krajowa postanawia wdrożyć w życie plan o kryptonimie “Burza”. Wielu mieszkańcom naszego kraju nie podoba się sojusz Polaków z Sowietami i liczą na pomoc naszych zachodnich sąsiadów. Okazuje się jednak, że pozbycie się jednego wroga sprawiło, iż wpadliśmy pod jarzmo drugiego. 

Fascynująca powieść nie tylko dla miłośników historii

Joanna Jax stworzyła cykl powieściowy, który zdobył szerokie grono odbiorców nie tylko wśród miłośników historii. Z opisywania tak trudnych rozdziałów naszej historii autorka wybrnęła znakomicie. Na kartach jej powieści nie widać ocen. Joanna Jax nie rozgrzesza, nie neguje zarazem postaw swoich bohaterów. Historia jest tłem dla jej powieści, co sprawia, że opisując tak delikatne i wrażliwe aspekty naszych dziejów, jakim jest np. mord na Wołyniu, autorka nie zaognia konfliktu. 

“Saga Wołyńska” to niezwykły cykl powieściowy, który podbił już serca wielu czytelników w naszym kraju.